szafa na wymiar sypialnia

Jak zrobić praktyczną szafę wnękową?

Każdy dom powinien być wyposażony w szafę. Pomoże ona domownikom w prosty i zorganizowany sposób przechowywać te bardziej i te mniej potrzebne rzeczy. Zasady projektowania szafy – niezależnie od tego, czy jest to szafa wnękowa, czy też tradycyjna – są podobne. Przyjrzyjmy się im i sprawdźmy, na co zwracać szczególną uwagę w procesie projektowania tego mebla.

Szafa wnękowa jak zrobić?

Wielu inwestorów decyduje się zabudować przestrzeń szafą wnękową na wymiar z prostego powodu – jej dostosowanie do wnętrza umożliwia schowanie większej ilości rzeczy. Co więcej, mogą ją dowolnie dopasować do swoich potrzeb, charakterystyki pomieszczenia, jak i jego estetyki.

W pierwszym etapie projektowania szafy należy zastanowić się nad tym, ile miejsca możemy na nią wygospodarować  oraz co planujemy w nich przechowywać. Kolejnymi kwestiami, nad którymi należy się zastanowić, są jakość, rodzaj oraz kolorystyka materiałów, które chcemy zastosować, a także mocno z tym związana wielkość naszego budżetu. Chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt wizualny, estetyczny oraz maksymalną funkcjonalność spełniającą nasze potrzeby powinniśmy zdecydować się na zakup szafy na wymiar, która daje zdecydowanie większe możliwości od szafy wolnostojącej. Więcej znajdziesz na https://www.komandor.pl/oferta/meble/szafy/

Jak zaplanować szafę wnękową? – czyli co będziemy w niej trzymać

To jedna z pierwszych rzeczy, nad jakimi powinniśmy się zastanowić rozważając zakup szafy. Pozwoli nam ona na określenie nie tylko jej wielkości, ale również umiejętnego  przedzielenia jej wnętrza. Dobrze jest – już na etapie projektowania – podzielić przestrzeń swojej przyszłej szafy wnękowej na dwie części:

  • część dedykowaną do przechowywania rzeczy osobistych i ubrań,
  • część dedykowaną do przechowywania rzeczy do codziennego użytku (np. art. gospodarstwa domowego).

Przedmioty, których używać będziemy częściej, powinny znaleźć się w zasięgu naszych rąk. Natomiast te, z których korzystać będziemy sporadycznie, mogą zostać umieszczone w nieco trudniej dostępnym miejscu szafy – np. na  samej górze w części pawlaczowej.

Wieszaki z ubraniami

Kolejną kwestią, którą warto przemyśleć przy projektowaniu szafy wnękowej, jest liczba drążków na ubrania. Niektórzy inwestorzy preferują wykorzystanie ich większej ilości, natomiast innym wystarczy tylko jeden uniwersalny na długie i krótkie rzeczy. Jest to oczywiście zależne od indywidualnych preferencji oraz tego, jaką funkcjonalność ma pełnić szafa i w jaki sposób będziemy przechowywać ubrania. Jeśli ma być ona typowo meblem, który posłuży za garderobę, to powinniśmy zastosować większą ilość drążków, pamiętając , że każde ubranie jesteśmy w stanie powiesić i jest to bardzo praktyczny sposób przechowywania.  Z drugiej strony nie każde okrycie możemy położyć na półce.

Planując rozmieszczenie drążków w szafie pamiętajmy, że w zależności od rodzaju odzieży, który chcemy na nich wieszać powinny mieć odpowiednią „wysokość”. Dla ubrań krótkich, takich jak koszule, marynarki, potrzebujemy około 90-110 cm przestrzeni, dla spodni już około 140 cm. Najwięcej miejsca zajmować będą zajmować długie płaszcze, które niekiedy potrzebują nawet do 190 cm wolnej przestrzeni.

Jaki rodzaj szafy na wymiar?

Oprócz rozplanowania przestrzeni wewnętrznej należy zastanowić się również nad układem szafy. W przypadku szaf na wymiar możliwości dostosowania jej kształtu i bryły jest naprawdę dużo. Do wyboru mamy:

  • szafa na wymiar pełna – zbliżona wizualnie do tradycyjnej, posiadającą ścianki boczne, ściankę tylną, sufit i podłogę
  • szafa z jedną ścianą boczną – montowana w pobliżu ściany, która pełni funkcję jednej ze ścianek bocznych
  • szafa wnękowa – montowana we wnęce, gdzie ściany mieszkania pełnią funkcje obydwóch ścianek bocznych
  • szafa na wymiar typu L, czyli szafa narożna – stawiana w narożniku pomieszczenia.

Jeden komentarz do “Jak zrobić praktyczną szafę wnękową?

  1. my wlasnie mamy na wymiar wnekowa z salonu agaty. bardzo fajnie sie sprawdza bo tak jak piszecie – trzymamy w niej ubrania, ale tez rzeczy typu odkurzacz czy kołdry na zime. jest bardzo pakowna i co w niej najlepsze nie zabiera duzo miejsca. nasza dodatkowo jest z lustrem ktore optycznie powieksza przestrzen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *