Salon z kuchnią – praktycznie i pięknie

Niewielki metraż lub specyficzny układ mieszkania ma to do siebie, że wymaga kreatywnych rozwiązań. Czasami trzeba połączyć ze sobą pomieszczenia żeby uniknąć zawężania i kawałkowania przestrzeni.

Popularne połączenie stanowi kuchnia z jadalnią lub salonem, a najczęściej pomieszczeniem łączącym te dwie funkcje. Zanim zdecyduje się o połączeniu ich warto jednak wiedzieć kilka rzeczy. Jak praktycznie urządzić salon z kuchnią i lodówką, żeby całość wyglądała spójnie i spełniała perfekcyjnie swoje zadania?

Salon z kuchnią
Salon z kuchnią

Zagadnienia przestrzenne

Warto przede wszystkim dokładnie przemyśleć ustawienie mebli i sprzętów. Takie sprzęty, jak ekspres do kawy mogą stać niemal w salonie, jednak lodówka powinna być jak najdalej od niego. Praktyczny salon z kuchnią oznacza zapobieganie zbytniemu przenikaniu zapachów które choć apetyczne, nie są specjalnie pożądane na firankach czy kanapie. Podobnie blat roboczy – lepiej nieco oddalić go od salonu.

Meble i ściany

Kuchnia łączona z salonem musi przede wszystkim być praktyczna jednak nie znaczy to, że nie może być piękna. Warto przemyśleć wybór mebli, która będą ze sobą współgrały kolorystycznie lub przeciwnie, postawić na kontrast dla wizualnego rozdzielenia tych dwóch przestrzeni. Coś jednak powinno je łączyć – może to być na przykład kolor ścian, na przykład farba w kuchni nawiązująca do głównego koloru występującego na tapecie w salonie – albo styl, w jakim są utrzymane meble.

Sztuczki w służbie płynności

Gdy kuchnia jest otwarta na salon, trzeba rozwiązać jakoś kwestie przejść podłóg i ścian. Najpraktyczniejsze w kuchni są kamienne lub ceramiczne płytki, ponieważ w tym pomieszczeniu. Praktyczny salon z kuchnią może być całkowicie wyłożony takimi płytkami, jednak niektórzy wolą w części salonu i jadalni drewno albo panele. Odcięte jedną linią nie będą wyglądały zbyt dobrze, podobnie jak pokryta płytkami ściana kuchni i wytapetowany salon. Warto zastosować jakiś rodzaj ciekawego, płynnego przejścia, na przykład odgrodzić płytki od paneli płynną, krzywą linią i listwą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *