Meble ogrodowe drewniane – zalety i wady

Wybierając meble ogrodowe wiele osób stawia na meble wykonane z drewna. Prezentują się one elegancko i efektownie, nawet gdy mają prostą formę. Ważne jest również, że meble wykonane z drewna są wytrzymałe i mogą służyć przez wiele sezonów, jeśli tylko są odpowiednio pielęgnowane. Jednak meble drewniane mają nie tylko same zalety, niestety można też doszukać się paru wad.


Meble ogrodowe z drewna – zalety

Drewniane meble ogrodowe spotyka się najczęściej, ponieważ wyglądają najbardziej naturalnie i neutralnie. Świetnie komponują się z otaczającą je roślinnością. Do tego naturalne kolory ładnie wtapiają się w otoczenie krzew, drzew czy kwiatów. Bardzo często też w ogrodzie można spotkać drewniane altanki czy tarasy wypuszczone z domu, na których takie drewniane meble będą wyglądać najlepiej. Kolejną zaletą takich mebli jest ich trwałość.

Najdłużej będą służyć meble wykonane z litego drewna, które trzeba co jakiś czas impregnować. Wtedy będą nie tylko ładnie wyglądać, ale będą też niezawodne i przez długi czas nie zniszczą ich warunki atmosferyczne. Szacuje się, że odpowiednio zabezpieczane meble mogą służyć nawet do 25 lat. Zaletą takich mebli jest też możliwość szybkiej zmiany ich koloru. Wystarczy farba do drewna, aby z ciemnych mebli zrobić jasne i na odwrót.

Drewniane meble do ogrodu – wady

Bezsprzecznie pierwszą wadą jest wysoka cena mebli z litego drewna. Modele ze sklejki czy rattanu można kupić nawet w marketach budowlanych, ale po meble drewniane trzeba udać się do sklepu meblarskiego albo zamówić je u stolarza. Drewno jest wrażliwe na warunki atmosferyczne, dlatego trzeba je impregnować i chować takie meble na zimę. Takie meble są też ciężkie, więc problematyczne może być ich przenoszenie czy chociażby przesuwanie. Nie pasują też stylistycznie do nowoczesnych domów albo do aranżacji romantycznych, gdzie o wiele lepiej sprawdzą się meble żeliwne albo po prostu ze stali nierdzewnej.
Jakie meble kupić

Najtrwalsze meble drewniane wykonane są z drewna egzotycznego, które pochodzi z lasów tropikalnych i jest po prostu twardsze, ale mimo to wciąż zachowuje się elastycznie. Najbardziej wartościowe drewno używane do wyrobu mebli to teak. Jednak meble wykonane z bangkirai, merbau czy eukaliptusa również długo posłużą. Krajowe drewno takie jak: sosna, świerk, dąb, brzoza, czy olcha są mniej trwałe, ale również meble z nich zrobione mogą służyć wiele lat. Jednak meble z dębu czy brzozy są o wiele tańsze niż drewno egzotyczne, dlatego też wybierane są najczęściej. Poza tym mają jasny kolor, który można przemalować odpowiednim preparatem na ciemniejszy odcień zostawiając widoczne słoje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *