kuchnia otwarta

Kuchnia otwarta wady i zalety

Przy zakupie mieszkania warto wziąć pod uwagę nie tylko jego metraż, ale również i funkcjonalność konkretnych pomieszczeń. Nowoczesne budownictwo oferuje przeważnie przestrzenie, w których kuchnia połączona jest z salonem. Czy taki układ jest funkcjonalny? Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy poznać plusy i minusy takiego rozwiązania.

Większa przestrzeń w mieszkaniu

Kuchnia otwarta daje przede wszystkim wrażenie większej przestrzeni – brak ścianek działowych optycznie powiększa pomieszczenie. W połączeniu z jasną kolorystyką ścian nawet niewielkie mieszkania mogą wydawać się bardzo przestronne. Pokój z aneksem kuchennym to zatem doskonała opcja dla osób, które czują się przytłoczone na niewielkich przestrzeniach użytkowych.

Zapach potraw w całym domu

Otwarta przestrzeń sprzyja roznoszeniu się kuchennych aromatów po całym domu. Zapachy z garnków czy piekarnika trafiają nie tylko do salonu – warto zatem zadbać o skuteczną wentylację. Wentylacja w połączeniu z okapem umożliwi nie tylko odprowadzanie nieprzyjemnych zapachów (na przykład z gotującej się kapusty) ale również usunie parę wodną, która mogłaby działać niekorzystnie na meble znajdujące się w salonie.

Kuchnia otwarta, a porządek w domu

Brudne naczynia w zlewie czy okruszki na blacie to częsty widok w wielu kuchniach. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że gdy kuchnia otwarta jest na salon, to bałagan w niej widać z całego domu. Kuchnia zamknięta daje ten komfort, że gdy goście wpadną z niespodziewaną wizytą, to niepozmywane naczynia można ukryć przed ich wzrokiem zamykając drzwi do kuchni. Otwarta kuchnia nie jest zalecana także miłośnikom idealnego porządku – jeden brudny kubek może zaburzyć ład przestrzenny znajdujący się dookoła.

Integracja z domownikami

Zamknięta przestrzeń kuchenna sprawia, że osoba przygotowująca posiłki dla całej rodziny jest odizolowana przez dłuższy czas od reszty domowników. Podobna sytuacja zdarza się podczas przyjęć domowych, kiedy pani domu znika na kilkadziesiąt minut w kuchni, po to by przyrządzić kolejne potrawy. Kuchnia połączona z salonem daje możliwość stałego utrzymywania kontaktu z domownikami oraz gośćmi.

Kuchnia otwarta vs zamknięta

Wybór konkretnego rozwiązania jest sprawą bardzo indywidualną – zależy przede wszystkim od preferencji domowników oraz wielkości mieszkania. Nowoczesne sposoby aranżacji wnętrz umożliwiają ciekawe wykończenie zarówno kuchni zamkniętych jak i tych otwartych na salon. Pewnym kompromisem w tym względzie może być częściowe odgrodzenie kuchni od salonu przez montaż niewysokiej ścianki działowej, na której można ustawić drobiazgi, na przykład ulubione kwiaty lub przyprawy w doniczkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *