Mała kuchnia dla studenta

Projekty małych, studenckich kuchni opierają się w szczególności na najwyższej funkcjonalności i wygodzie małego wnętrza. Niewielki metraż wymaga przede wszystkim pomysłowych i kreatywnych rozwiązań, pozwalających w sposób optymalny wykorzystać każdy zakątek przestrzeni. Aranżacja małej kuchni może być niebanalna i bardzo ciekawa, a efekty powalające. Ważne jest jednak przestrzeganie kilku reguł.

Mała kuchnia – kolorystyka

Optyczne powiększenie małej kuchni można uzyskać dzięki kilku zmyślnym fortelom. Prym wiodą tutaj zwłaszcza jasne kolory, które wizualnie powiększą przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem będzie również wyeksponowanie jednej ze ścian poprzez podkreślenie jej ciemniejszą barwą, dzięki czemu mała kuchnia nabierze głębi. Złudzenie większej przestrzeni można także uzyskać poprzez jasną podłogę.

Mała kuchnia – jakie wybrać meble

Do małej przestrzeni świetnie nadają się wszelkiego rodzaju przeszklenia, co doskonale oszuka oko i powiększy przestrzeń. Warto zrezygnować z tradycyjnie otwieranych drzwiczek szafek kuchennych i zastąpić je przesuwnymi roletami lub żaluzjami. Idealnym rozwiązaniem małej kuchni są wiszące półki na ścianie nad blatem kuchennym na drobny sprzęt i akcesoria kuchenne.

Sprzęt AGD w małej kuchni

Żadna kuchnia, nawet mała, nie może obejść się bez zlewozmywaka czy lodówki. Zmywarkę można sobie darować, w końcu to ma być kuchnia dla studenta, który jak wiadomo, nie spędza godzin na gotowaniu. Ale zakładając, że jednak będzie ta zmywarka, warto wtedy pomyśleć o zlewie jednokomorowym, zamiast dwukomorowego, zyskując tym dodatkowe centymetry do wykorzystania w małej kuchni. Jeśli lodówka, to zdecydowanie mniejsza, jeśli piekarnik – najlepiej z funkcją mikrofalówki – dodatkowa oszczędność miejsca i konieczności kolejnego zakupu.

Mała kuchnia – dodatkowe oświetlenie

Okno w małej kuchni to szczególny rarytas. Im większe, tym lepiej. Jeśli jest, nie należy go zbyt dosadnie przysłaniać, dzięki temu będzie widniej, przestronniej i przyjemniej. Bardzo fajnym pomysłem w małej kuchni jest dodatkowe oświetlenie, na przykład bardzo popularne – halogenowe. Najczęściej punkty świetlne montuje się nad blatem, pod szafkami kuchennymi, ale tak naprawdę nawet w małej kuchni można znaleźć wiele fajnych miejsc na dodatkowe oświetlenie.

Mała kuchnia – jakie dodatki?

Zarówno każde pomieszczenie, jak i mała kuchnia o wiele przyjemniej wygląda z dodatkami. Mogą one bazować na dobraniu kolorystycznym do całego wystroju kuchni, lub wręcz przeciwnie, na zasadzie przeciwstawności barw, co może dodać uroku małej, zgrabnej kuchni. Warto jednak kierować się umiarem, aby jej nie zagracić  i nie uzyskać złudzenia ciasnoty i bałaganu.

Jeden komentarz do “Mała kuchnia dla studenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *