Pokój dla dziecka

Jak urządzić pokój dziecka?

Urządzenie dziecięcego pokoju nie jest łatwym zadaniem, bowiem to pomieszczenie pełni funkcje sypialni, pokoju do zabawy, czy do nauki. Aranżacja powinna więc mieć charakter użytkowy i rekreacyjny. Pod uwagę trzeba również wziąć opinię dziecka, które niejednokrotnie ma swoją wizję, diametralnie różniącą się od zdania rodziców.

Co warto wziąć pod uwagę?

Niezależnie od wieku dziecka, funkcjonują pewne zasady, których warto się trzymać. Pokój dziecięcy powinien być jasny. Duża dawka światła słonecznego sprzyja zachowaniu dobrego nastroju oraz zwiększeniu przyswajalności witaminy D, tak ważnej dla prawidłowego rozwoju dziecięcych kości. Dobrze jest zatem wykorzystać przestrzeń przy oknie do aranżacji strefy do nauki lub zabawy.
Odmiennie rzecz ma się z miejscem do spania. Łóżka dziecięce powinny być ustawione z dala od okna i grzejników, tak, aby dziecku nie groziło ani przegrzanie, ani przemarznięcie np. od napływającego przez otwarte okno zimnego powietrza. Miejsce do snu powinno sprzyjać wyciszeniu.
Ważne są również meble dla dzieci. Powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Dobrze, jeśli meble mogą rosnąć razem z dzieckiem, tzn. jeżeli wybrany zestaw ma możliwość rozbudowy o kolejne szafki i półki bądź zmiany konfiguracji w zależności od upodobań dziecka i rodzica.

Pokój dziecięcy
Pokój dziecięcy

Aranżacja zależna od wieku

Urządzenie pokoju dla dziecka w dużej mierze zależy od jego wieku. Najłatwiej jest zorganizować przestrzeń dla niemowlęcia, bowiem nie posiada ono jeszcze zbyt dużych potrzeb. Pod uwagę należy więc wziąć przede wszystkim wspólne preferencje i wygodę. Ustawienie mebli powinno ułatwiać rodzicom codzienną pielęgnację dziecka. Warto więc ustawić przewijak i komodę z dziecięcymi ubrankami w niedalekiej odległości od łóżeczka, tak, aby wszystkie niezbędne rzeczy były pod ręką.
Starsze dziecko potrzebuje już nieco więcej swobody. W domu pojawia się duża ilość zabawek, a więc i w pokoju trzeba znaleźć na nie miejsce. Ten pokój można projektować… na kolanach! Spojrzenie na wnętrze z perspektywy dziecka, które przecież jest niskiego wzrostu, może wiele ułatwić.
Wraz z rozpoczęciem edukacji, w dziecięcym pokoju pojawi się biurko i kilka akcesoriów ułatwiających zdobywanie wiedzy. Wówczas dobrym rozwiązaniem są łóżka piętrowe, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić przestrzeń na podłodze, ale również sprawiają wielką frajdę dzieciom.
Na każdym etapie urządzania dziecięcego pokoju należy wziąć pod uwagę zmieniające się potrzeby dziecka oraz jego umiejętności. Warto również pozostawić dziecku wybór odnośnie mebli, koloru ścian lub dywanu, aby czuło, że ma wpływ na swoje własne otoczenie.

Pokój dziecięcy
Pokój dziecięcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *