Łączenia hydrauliczne – szybko, łatwo i bez użycia jakichkolwiek narzędzi

Instalacje pneumatyczne to obecnie jedne z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych systemów przeznaczonych do transportowania różnego rodzaju mediów. Aby można było dokonywać szybkiej rozbudowy instalacji oraz korzystać z niej w sposób wydajny, a przede wszystkim bezpieczny, stosuje się w niej popularne szybkozłącza hydrauliczne.

Lepsze niż standardowe

Szybkozłącze to nic innego, jak nowoczesny rodzaj połączenia, które pozwala na bezproblemowe połączenie przewodu z zaworem lub dwóch przewodów ze sobą. Szybkozłącza hydrauliczne (ang. quickcouplings) to doskonałe rozwiązanie do szybkiego i komfortowego łączenia oraz rozłączania przewodów elastycznych. Są to połączenia o wiele bardziej efektywne niż standardowe złącza, ponieważ można je wykonać ręcznie, bez konieczności korzystania z narzędzi.

Zastosowanie

Szybkozłącza hydrauliczne znajdują szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, stoczniowym, motoryzacyjnym czy też w procesie budowy różnorodnych maszyn. Na rynku dostępne są przede wszystkim szybkozłącza hydrauliczne nisko, średnio oraz wysokociśnieniowe.

Wysokociśnieniowe

Szybkozłącza wysokociśnieniowe są produkowane ze stali węglowej, stali nierdzewnej lub z mosiądzu. Tego typu elementy są wykorzystywane do pracy pod dużym ciśnieniem, dochodzącym nawet do kilkuset bar. Złącza wysokociśnieniowe są dostępne najczęściej w wersji wtykowej oraz skręcanej, które podlegają normom ISO-A, ISO-B oraz ISO-F. Dodatkowo w przypadku tego rodzaju łączników wyróżnić można ze względu na zastosowanie szybkozłącza jednostronnie odcinające, dwustronnie odcinające oraz złącza ze swobodnym przelotem. Złącza wysokociśnieniowe można łączyć bez użycia narzędzi. Wymagają one najczęściej jedynie włożenia wtyku do gniazda, natomiast zablokowanie połączenia dokonuje się automatycznie za sprawą mechanizmu sprężynowego. Elementem odpowiedzialnym za blokowanie wtyku w gnieździe są zazwyczaj kulki stalowe.

Oszczędności czasu i pieniędzy

Złącza hydrauliczne to przede wszystkim łatwy i szybki montaż takich elementów, a w przypadku użycia wymiennych modułów systemu hydraulicznego można znacznie skrócić czas montażu oraz zminimalizować koszty zarówno eksploatacyjne, jak i inwestycyjne. Wysokiej jakości szybkozłącza hydrauliczne cechują się dużą wytrzymałością na ciśnienie oraz drgania, a także wysoką odpornością wewnętrzną oraz zewnętrzną na korozję. Połączenia za pomocą złącz hydraulicznych można wykonywać jedną ręką. Jest to tzw. one hand operation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *