Dach z blachodachówki? Wady i zalety

Wśród najpopularniejszych pokryć dachowych już od wielu lat króluje blachodachówka. Jest bardzo praktycznym materiałem, który znajduje zastosowanie we wszystkich rodzajach budynków – zarówno mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Czym więc wyróżnia się blachodachówka i co warto o niej wiedzieć?

Blachodachówka produkowana jest z dużych arkuszy stalowej blachy, dwustronnie ocynkowanej i posiadającej specjalne profilowanie. Dostępna jest w wielu kolorach, nie tylko tradycyjnych, jak czerwony czy grafitowy, dzięki czemu jest estetycznym zwieńczeniem elewacji domu. Dobrze zabezpieczona jest trwałym, do tego praktycznym i ekonomicznym pokryciem dachowym.

Blachodachówki niewątpliwie mają zalety, ale też cechy, które warto mieć na uwadze, wybierając je jako materiał na dach.

Zalety blachodachówki

Mimo że gwarancja przyznawana na blachodachówkę zazwyczaj nie przekracza 20 lat, trwałość tego materiału określa się na około 50 – pod warunkiem, że jest prawidłowo użytkowany i konserwowany. Blachodachówka jest dość lekka, jej waga nie przekracza 5-6 kg na m2. Dzięki temu nie wymaga masywnej więźby dachowej, co pozwala na pewne oszczędności.

Dobrze zabezpieczona blachodachówka jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Zazwyczaj pokrywa ją warstwa ochronna poliestrowa lub z drobnoziarnistej posypki z żywicy, która zabezpieczająca przed korozją i działaniem czynników atmosferycznych (w tym promieniowania UV). Im jest ich więcej i są one grubsze, tym większa jest wytrzymałość pokrycia dachowego. Do tego blachodachówka jest wytrzymała, więc zalegający śnieg czy silne podmuchy wiatru raczej jej nie uszkodzą. Ponadto nie wchłania wilgoci, a więc nie zmienia masy pod wpływem dużej ilości wody.

Wady blachodachówki

Blachodachówka może być stosowana na każdym rodzaju dachu. Jednak praktyka pokazuje, że lepiej sprawdza się na płaskich, pozbawionych dużej ilości załamań. Przy skomplikowanej konstrukcji konieczne jest cięcie, po którym pozostaje wiele odpadów, a to pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Niestety, w gorące dni i przy intensywnym nasłonecznieniu blachodachówka mocno się nagrzewa, co może być odczuwalne w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu użytkowym. Ponadto wykazuje ona słabą izolację akustyczną, w związku z czym nie tłumi zewnętrznych hałasów. Wszelkie odgłosy padającego deszczu, a zwłaszcza gradu będzie wyraźnie słychać w obrębie całego poddasza. Blachodachówka reaguje też na zmieniającą temperaturę zewnętrzną, samoczynnie wydając dźwięki. Istnieje możliwość dodatkowego wyciszenia, co wiąże się z zakupem dodatkowych materiałów izolacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *