Nasady kominowe

Charakterystyka nasad kominowych

Niezależnie od tego czy chodzi o nasady obrotowe, nasady samonastawne czy też może o nasady hybrydowe, każdy rodzaj nasad kominowych ma swoje plusy i minusy. Przed zdecydowaniem się na konkretny model, warto zapoznać się ze specyfikacją każdej z dostępnych na rynku nasad, co ułatwi podjęcie właściwej decyzji.

Nasady hybrydowe, nasady obrotowe, nasady samonastawne…, czyli o rodzajach nasad kominowych

Poszczególne nasady kominowe różnią się od siebie zasadą działania, wydajnością oraz przeznaczeniem. Modele stałe bazują na energii kinetycznej wiatru, dzięki której możliwe staje się wytworzenie podciśnienia w przewodzie kominowym. Sięga się po nie w przypadku zakończeń przewodów wentylacyjnych i spalinowych gazowych. Z kolei nasady samonastawne montuje się na przewodach wentylacyjnych dymowych i spalinowych. Ich działanie opiera się na mechanizmie obrotowym. Są to urządzenia o działaniu grawitacyjnym. Ustawiona po zawietrznej stronie wiejącego wiatru część wytwarza podciśnienie proporcjonalne do siły wiatru, osłaniając przy tym wylot przewodu kominowego.

Dalej mamy nasady obrotowe, których głowice wprawiane są przez wiatr w ruch obrotowy, co z kolei prowadzi do wytworzenia się podciśnienia. Ma to na celu stabilizację ciągu i ustrzeżenie się przed ciągiem wstecznym. Ten rodzaj nasad kominowych wyróżnia się dużą wydajnością. Świetnie sprawdza się na przewodach wentylacyjnych. Natomiast nasady hybrydowe to połączeniu nasady obrotowe i silnika wprawiającego ją w ruch w przypadku ustania wiatru. Są także nasady mechaniczne, których zasada działania polega na tłoczeniu powietrza do kolektora, skąd jest ono wdmuchiwane do króćca wylotowego. Tego typu nasady stosowane są do wspomagania wentylacji grawitacyjnej wywiewnej oraz w przypadku kominów kotłów na paliwo stałe i kominków.

Nasady kominowe – jak wybrać te właściwe?

Jak widać rodzajów nasad kominowych jest sporo, a dostosowuje się je do rodzaju posiadanego przewodu kominowego. W przypadku przewodów dymowych i spalinowych należy sięgnąć po te, które powstały na bazie blachy wykonanej w 60% niklu i 40% chromu kwaso- lub żaroodpornego. Z kolei te z blachy ocynkowanej stosuje się przy kominach wentylacyjnych. Bardzo ważną kwestią jest także to, aby prawidłowo dobrać średnicę nasady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *