Wadą naturalnej wentylacji — zwaną grawitacyjną — jest przede wszystkim fakt uzależnienia jej działania w zależności od warunków atmosferycznych. Wentylacja grawitacyjna działa prawidłowo, gdy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a zewnętrzną częścią domu jest duża. W innym przypadku skuteczność wentylacji spada, a w budynku nie ma odpowiedniego ciągu. Bez wątpienia w domu niezwykle ważna jest właściwa wentylacja. Jak zatem ją ulepszyć?
Wentylatory kanałowe
Wentylatory kanałowe to urządzenia odpowiednie do różnych zadań. Profesjonalne i uniwersalne. Ich zadaniem — jak w przypadku innych rodzajów wentylacji — jest odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza i zamiana go na czyste. Wentylatory kanałowe najczęściej stosuje się tam, gdzie istnieje potrzeba szybkiej i dokładnej wentylacji (np. w halach produkcyjnych, magazynach, warsztatach). Specjalna konstrukcja wentylatora kanałowego sprawia, że odpływ powietrza jest swobodny i efektywny. Działanie wentylatora kanałowego można porównać do sprężarki. Wskutek zwiększenia energii kinetycznej powietrza, nadawana jest mu prędkość i zwiększa się jego obieg.
Wentylatory osiowe
Wentylatory osiowe charakteryzują się największym udziałem składowej kinetycznej podczas transportu gazu. Efektem jest wysoki wydatek powietrza, przy niskim czynniku spręż. Aby podnieść jego wartość, producenci wentylatorów osiowych skłaniają się ku wentylatorom osiowym przeciwbieżnym. Na takie składają się dwa wirniki, które pracują w przeciwnych kierunkach. Wentylatorów osiowych używa się do transportu powietrza o małym zapyleniu i umiarkowanej temperaturze.
Wentylatory promieniowe
Wentylatory promieniowe w porównaniu z osiowymi mają większy współczynniku sprężu przy zachowaniu podobnych wydajności. Dzięki temu mogą być one stosowane w długich, rozgałęzionych instalacjach wentylacyjnych. Cechują się one dość skomplikowaną konstrukcją, czego wynikową jest również ich wysoka cena. Wentylator dobieramy nie tylko pod względem rodzaju pomieszczenia, ale również kształtu kanału wentylacyjnego.