Choć sprawnie działające przewody wentylacyjne są istotne w każdej części mieszkania, wentylacja w łazience pełni szczególnie ważną rolę. Podczas korzystania ze zlewu oraz wanny lub prysznica wytwarzamy bowiem bardzo duże ilości pary wodnej, która powinna – dzięki wentylacji – zostać usunięta na zewnątrz i zastąpiona świeżym powietrzem. Brak sprawnie działającej wentylacji może spowodować, że w łazience pojawią się grzyby oraz pleśń – są one nie tylko nieestetyczne, ale również wpływają negatywnie na nasze zdrowie.
Wentylacja grawitacyjna stosowana w łazienkach
Rodzajem wentylacji, jaka jest montowana w naszych łazienkach, jest wentylacja grawitacyjna. W przypadku takiej wentylacji zarówno usuwanie zużytego powietrza, jak i napływ świeżego, jest możliwy dzięki naturalnej sile wyporu. Powietrze przedostaje się poprzez przewody elastyczne oraz wywiewny otwór i kratkę wentylacyjną (umieszczoną wewnątrz). Napływ powietrza do łazienki wprost z zewnątrz – zwłaszcza w chłodniejsze dni – mógłby powodować duży dyskomfort u zażywających kąpieli mieszkańców. Dlatego też powietrze dostaje się do łazienki zazwyczaj pośrednio – poprzez pozostałe pomieszczenia w mieszkaniu.
Przewody wentylacyjne to nie wszystko – jak wspomóc wentylację?
Powietrze napływa do łazienki poprzez inne pomieszczenia – to właśnie dlatego drzwi łazienkowe na ogół mają w dolnej części specjalne otwory. Drzwi do łazienki nie mogą być zupełnie szczelne – uniemożliwi to sprawną wentylację oraz usuwanie wilgoci. Wychodząc z łazienki, warto zostawiać drzwi uchylone, co również wpływa korzystnie na cyrkulację powietrza.
Jeśli w łazience problemem jest nadmierna wilgoć, a wentylacja nie jest w stanie jej wyeliminować, dobrym pomysłem może okazać się zamontowanie pochłaniacza wilgoci. Nie jest on oczywiście w stanie zastąpić wentylacji, może jednak znacznie wspomóc jej działanie. Istnieją dwa rodzaje pochłaniaczy wilgoci – chemiczne, które dobrze sprawdzą się w małych łazienkach, oraz elektryczne, nadające się do łazienek dużych.
W kanale wywiewnym wentylacji można zamontować specjalne urządzenie – wentylator wyciągowy. Wspomaga on wyciąganie z pomieszczenia wilgotnego, stęchłego powietrza. Montując wentylator wyciągowy, należy jednak pamiętać o tym, że poszczególne modele tego urządzenia są przeznaczone do montowania na ścianie lub suficie – trzeba wybrać odpowiedni do własnej łazienki. Tego typu urządzeń nie stosuje się także w łazienkach, w których znajdują się kotły gazowe lub podgrzewacze z otwartą komorą spalania.