Małe mieszkanie

Jak urządzić małe mieszkanie?

Zaaranżowanie małego pomieszczenia jest nie lada wyzwaniem i czasami bywa naprawdę kłopotliwe dla urządzających. W celu optymalnego wykorzystania niewielkiej przestrzeni, należy wykazać się sprytem pomysłowością i niemałą wyobraźnią. Idealnym rozwiązaniem jest w tym przypadku zainwestowanie w wielofunkcyjne meble, najróżniejsze schowki, fototapety 3D, proste kształty oraz jasne i stonowane kolory, dzięki czemu możliwe jest optyczne powiększenie wnętrza. Jak zatem urządzić małe mieszkanie?

fototapety w małym mieszkaniu
Aranżacja małego mieszkania

Mały salon w bloku – jak optycznie go powiększyć?

W małym salonie świetnie sprawdzają się tapety przestrzenne, które przedstawiają malownicze pejzaże. Im rozleglejszy, tym przestrzeń będzie wydawać się większa. Fototapeta na wymiar sprawdzi się w strefie wydzielonej do wypoczynku, czyli na ścianie za kanapą czy też w aneksie jadalnym. W przypadku prostych mebli, dobrym rozwiązaniem jest zakup wielobarwnej tapety, która ożywi wnętrze i nada ma charakteru. Fototapeta nie może jednak przytłaczać i powinna być dopasowana do pozostałych elementów wystroju. Intensywne motywy nie są, więc wskazane w małym salonie, gdzie dodatkowo zacieśnią wnętrze.

W przypadku pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni, zaleca się usunięcie niepotrzebnych bibelotów i pamiątek przywiezionych z wakacji. To samo dotyczy innych ozdobnych drobiazgów, których nadmiar powoduje poczucie ciasnoty i sprawia wrażenie bałaganu.

Fototapety samoprzylepne, które powiększą wnętrze

Prostym sposobem na powiększenie niewielkiego salonu jest zainwestowanie w tapety optycznie powiększające. Sprawdzą się tutaj te przedstawiające promenady, tunele, widoki morza ciągnącego się po horyzont. Można dzięki temu liczyć nie tylko na zwiększenie metrażu, ale także na wprowadzenie nastrojowego klimatu. Motywy o długiej linii horyzontu i panoramiczne ujęcia miast poszerzają i obniżają wnętrze. Dodatkowe metry można zyskać także fototapetami ze zdjęciami klimatycznych uliczek i stylowych mostów.

Inną opcją są fototapety przedstawiające kwiaty, czyli widoki na pola lawendy czy też kwitnącego kwiecia. Ważne jest, aby widok nie był niczym zasłonięty, dzięki czemu zyskamy wrażenie oddali. Jeśli jest to niemożliwe, to lepszym rozwiązaniem jest naklejenie fototapety przestawiającej nierówno porozmieszczane drzewa w lesie. Pionowe ułożenie pasów i wzorów skraca oraz podwyższa pomieszczenie, do tego właśnie świetnie nadają się grafiki z lasami, bambusami, kwiatami o długich łodygach i najróżniejszymi drzewami.

Coraz popularniejszym trendem są fototapety 3D, które idealnie się nadają do aranżacji mieszkań z małym metrażem, dzięki którym można go rozciągnąć i powiększyć. Trójwymiarowe wrażenie doda wnętrzu głębi i przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *