palisada betonowa

Różnorodne zastosowanie palisady betonowej w ogrodzie

Palisada betonowa, czyli charakterystyczny element betonowy, tworzący coś w rodzaju murka czy ogrodzenia może spełniać w naszym ogrodzie szereg różnorodnych funkcji. Począwszy od wyznaczania granicy poszczególnych rabat, przez oddzielanie strefy zielonej od strefy komunikacyjnej, aż po wzmacnianie skarp oraz ogrodzenie rabat czy klombów z roślinami ozdobnymi. Palisada betonowa sprawdza się zarówno jako element architektury ogrodowej, jak i jako element swobodnej aranżacji, będący sam w sobie ozdobą działki.

Rodzaje palisad ogrodowych

Wśród palisad ogrodowych możemy spotkać się z kilkoma rodzajami różniącymi się od siebie materiałem, z jakiego są wykonane. Wyróżniamy palisady betonowe, drewniane, kamienne, a nawet plastikowe. Wybierając odpowiednią palisadę do swojego ogrodu, musimy wziąć pod uwagę jej przeznaczenie. Palisada plastikowa bowiem nie ma szans sprawdzić się jako wzmocnienie skarby, za to bez problemu sprawdzi się jako ogrodzenie rabaty z kwiatami. Ważne jest również dobranie rodzaju palisady do pozostałych elementów architektury krajobrazu. Jeżeli naszym ogrodzie króluje wykończenie kamienne, w postaci ścieżek, tarasu i innych betonowych elementów, dobrze, aby palisady również były w tej tonacji – tutaj sprawdzą się palisady betonowe.

Zastosowanie palisady ogrodowej – granica stref

Palisada ogrodowa, na przykład betonowa świetnie sprawdzi się do odgrodzenia poszczególnych stref w ogrodzie. Oddzielając trawnik od rabaty kwiatowej za pomocą palisady betonowej, wyeksponujemy odpowiednio obie strefy, a także ułatwi nam to ich pielęgnację i zabezpieczy każdą z nich. Palisada świetnie ochroni obszar wysypany korą czy kamieniem. Dzięki zastosowaniu palisady ozdobny materiał nie będzie rozsypywał się na boki, tylko pozostanie na swoim miejscu.

Palisada betonowa jako obrzeże chodnika lub schodów

Tworząc chodniki w ogrodzie, dobrze jest wykończyć je pasującym do materiału chodnika obrzeżem. Może być nim właśnie palisada betonowa, która sprawdzi się zarówno przy chodniku betonowym, jak i przy ścieżkach ułożonych z kostki brukowej. Podobnie jest w przypadku schodów, tarasu czy podjazdu. Palisada betonowa będzie trwałym i solidnym wykończeniem tychże elementów, który dodatkowo wzmocni całą konstrukcję. Palisada dodaje elegancji oraz stylu, jest doskonałym wykończeniem, a także ozdobą.

Palisada betonowa jako murek oporowy

Palisady, zwłaszcza te betonowe doskonale sprawdzają się jako murek oporowy zabezpieczający skarpę, czy też obudowujący skalniak. Jego rola to ochrona, a także odgrodzenie danego elementy architektury zielonej od reszty ogrodu. Wykorzystując palisadę betonową do wzmocnienia skarpy, zyskujemy jednocześnie jej ozdobę, jak również trwałą i bezpieczną ochronę przed osunięciem ziemi. Jak widać, palisady betonowe mają wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Warto korzystać z tego typu elementów, gdyż z ich pomocą możemy stworzyć trwałe oraz efektowne aranżacje, które dodadzą naszemu ogrodowi jeszcze więcej uroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *