rozdzielnica elektryczna

Rozdzielnica elektryczna w domu jednorodzinnym

Jeśli chcemy, aby w każdym zakątku naszego domu jednorodzinnego była wysokiej jakości energia elektryczna to warto posiadać doskonałą rozdzielnicę elektryczną. Urządzenie to ma za zadanie rozdzielać energię, która została doprowadzona przez linie zasilające. Rozdzielnica wyposażona jest w aparaty łączące i rozdzielające obwody elektryczne.

Obowiązkowe elementy rozdzielnicy elektrycznej

Każde tego typu urządzenie musi zawierać obowiązkowe elementy, do których należą:

  • rozłączniki izolacyjne – służą do odłączenia częściowego lub całego układu elektrycznego.
  • wyłączniki różnicowoprądowe – pozwalają na ochronę domu przed porażeniem poprzez odłączenie zasilania, gdy wykryją one zaburzenia pracy instalacji.
  • Wyłącznik nadmiarowo-prądowy ma za zadanie niwelować zagrożenie ze strony przeciążeń i zwarć elektrycznych.
  • Ogranicznik przeciwprzepięciowy chroni przed skutkami wyładowań atmosferycznych.
  • Lampki sygnalizacyjne wskazują na obecność lub brak napięcia.

Montaż rozdzielnicy elektrycznej

Zanim zaczniemy wykonywać jakiekolwiek czynności, należy pamiętać o wyłączeniu zasilania.

Na samym początku należy zamontować szynę. Ma ona zapewnić stabilność i możliwość podłączenia wszystkich elementów. Następnie należ podłączyć przewód główny, który biegnie od licznika energii. Kolejnym krokiem instalacyjnym jest łączenie obwodów elektrycznych. Dobra praktyką jest również montaż wyłączników, z których zostaną poprowadzone przewody zasilające obwody. Ich zadaniem jest równomierne obciążenie faz.

Kolory przewodów a podłączanie zabezpieczeń

Kabel fazowy jest koloru brązowego lub czarnego, uziemienie zaś posiada kolor żółto-zielony, a przewód neutralny — niebieski.  Przewody ochronne należy podłączyć do uziemienia. Resztę elementów doprowadzamy do przewodu fazowego lub neutralnego.

Test rozdzielnicy

Gdy już wszystko podłączymy, należy założyć osłonę tablicy i włączyć zasilanie. Jśli nie czujemy się na siłach do wykonania tego zadania, to warto powierzyć je profesjonalnej firmie, która w szybki sposób zamontuje rozdzielnicę elektryczną w naszym domu jednorodzinnym.

Rozdzielnica elektryczna

Jeżeli jednak nie wiemy, jaką rozdzielnice elektryczną się zdecydować, warto wówczas skorzystać z fachowej pomocy w doborze odpowiedniego modelu. Sklepy specjalizujące się w sprzedaży tego typu produktów, w tym SklepElektryka24.pl, służą pomocą w doborze odpowiedniego modelu.

Warto, wieć zastanowić się przed zakupem rozdzielnicy elektrycznej do domu jednorodzinnego, ponieważ jest to niezastąpione urządzenie do zarządzania energią elektryczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *