Kuchnia otwarta

Kuchnia otwarta na salon

Kuchnia otwarta na salon to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Aranżacja takiego wnętrza może być wykonana na różne sposoby – zarówno bez żadnych drzwi, jak i przy pomocy różnych przegród np. stołów, drzwi przesuwnych czy barków lub wysp kuchennych.

Kuchnia otwarta na salon – powody stosowania tego typu aranżacji

Najczęstszym powodem zastosowania rozwiązania kuchni otwartej na salon jest po prostu małe mieszkanie. Pozbycie się ścianki działowej między pomieszczeniami daje poczucie większego i bardziej przestronnego mieszkania. Ponadto uzyskuje się efekt lepszego oświetlenia. Kuchnia otwarta na salon to również opcja wpływająca na relacje między członkami rodziny. Pewnym utrudnieniem w tego typu projekcie są odmienne funkcje obu pomieszczeń.

Sposoby na stworzenie kuchni otwartej na salon

Jednym ze sposobów na zaprojektowanie kuchni otwartej na salon jest po prostu pozbycie się tradycyjnych drzwi, pozostawiając pusty otwór, który po nich pozostanie. Wówczas, przebywając w pokoju widzimy całe wnętrze kuchni. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie elementów, takich jak fragmenty pionowych ścianek czy niewysokie murki, zasłaniające szafki i blaty kuchenne.

Zaletą otwartej kuchni jest z pewnością możliwość kontaktu wzrokowego między osobami, które przebywają w obu pomieszczeniach. Z pewnością łatwiejsze wówczas również będzie wydawanie posiłków. Natomiast swojego rodzaju niedogodnością będzie zapewne fakt, że zapachy kuchenne będą przenikały do salonu. Konieczne jest więc zastosowanie odpowiedniej wentylacji i stylistycznego zgrania obydwu pomieszczeń.

Kuchnia otwarta na salon to doskonała opcja dla osób, które lubią duże przestrzenie i nie boją się nowoczesnych aranżacji. W przypadku, gdy po wyburzeniu ściany okaże się, że nasz pomysł na kuchnię otwartą był niezbyt udany można na szczęście posłużyć się kilkoma sposobami na delikatne zamaskowanie błędnej decyzji, stosując chociażby przesuwne.

Inne możliwości wykonania kuchni otwartej na salon

Niektórzy projektanci zalecają na granicy salonu i kuchni ustawienie stołu lub blatu kuchennego. Daje to możliwość oszczędnego zagospodarowania przestrzeni. Poza tym nie wpłynie na zaciemnienie wnętrza, co mogą uczynić inne przesłony. Stół może również pełnić wiele innych niż spożywanie posiłków funkcji. W podobny sposób można posłużyć się również zamontowaniem między dwoma pomieszczeniami barku lub też niewysokich szafek, tworzących swojego rodzaju wyspę wolno stojącą.

Ciekawym sposobem jest użycie mebli na kółkach, które mogą być użyte zarówno do zwiększania, jak i zmniejszania przestrzeni otwartej kuchni. Mogą również powodować, że pomieszczenia raz będą otwarte, a raz zamknięte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *