Fotel. Twoje miejsce relaksu w salonie

Salon jest miejscem relaksu i odpoczynku. W pokoju dziennym spędza się czas wolny od pracy i obowiązków domowych, zwykle oglądając telewizję lub czytając książkę. Dlatego tak bardzo trzeba zadbać nie tylko o estetyczną stronę aranżacji, ale też funkcjonalną, z dobrze zagospodarowaną strefą relaksu, której częścią może być fotel.

Meble do pokoju dziennego

Jako reprezentacyjne pomieszczenie w domu pokój dzienny wymaga niezwykle starannej aranżacji, która będzie oddawała charakter wnętrza, a jednocześnie współgrała z wystrojem pozostałych pomieszczeń. Szczególnie jest to istotne, gdy salon pozostaje otwarty, a jego część stanowi jadalnia. Wówczas jest on się swego rodzaju uniwersalną przestrzenią. Ale w przypadku aranżacji pokoju dziennego równie ważne jest zadbanie o funkcjonalność, którą warunkują meble do pokoju dziennego – ich ilość i rodzaj.

Wśród mebli do pokoju dziennego najczęściej znajdują się:

  • kanapa lub narożnik,
  • stolik kawowy lub dłuższa ława,
  • szafka rtv,
  • regał (na książki),
  • fotel (jeden lub dwa).

Każdy z wymienionych sprzętów pełni określoną funkcję, a jego wybór zależy od wielkości pomieszczenia i stylu życia domowników.

Komfortowy fotel do wypoczynku

Fotel często traktowany jest jako indywidualne miejsce relaksu, w związku z czym wybierany jest według indywidualnych preferencji. Może być częścią zestawu mebli do pokoju dziennego lub posiadać charakterystyczny design, odmienny od wszystkich sprzętów, ale podkreślający aranżację.

Fotel może być w stylu nowoczesnym lub klasycznym. W pierwszym przypadku będzie on miał geometryczny design, o głębokim siedzisku otoczonym niskimi podłokietnikami i takim samym oparciem. W drugim przypadku kształt fotela będzie nieco bardziej urozmaicony. Wysokie oparcie zapewnia możliwość wsparcia pleców i głowy. Fotel klasyczny może mieć podłokietniki, ale może być ich pozbawiony. Często posiada smukłe nóżki, które sprawiają, że wydaje się lekką konstrukcją nawet mimo masywnej budowy.

W salonie, jak w żadnym innym pomieszczeniu, nie może zabraknąć fotela, ale też takich mebli, jak narożnik lub kanapa. Jednak nie zawsze wszystkie wymienione sprzęty znajdą się w jednym wnętrzu. Kiedy więc warto zdecydować się na fotel?

Fotel elementem zestawu mebli

Jednym z trendów aranżacyjnych na 2017 rok jest domowa biblioteczka, którą w praktyce najczęściej będzie stanowić specjalnie wydzielona strefa w salonie. I właśnie do tego miejsca doskonale będzie pasował fotel, zaraz obok regału z książkami i stojącej lampy pozwalającej na wieczory z lekturą. Tak zaaranżowana przestrzeń zapewni namiastkę spokoju, której każdy po całym dniu pracy poszukuje we własnym domu.

Ale fotel jest również doskonałym uzupełnieniem kanapy, trzy-, a zwłaszcza dwuosobowej. Wówczas ustawiony obok niej, w pobliżu stolika kawowego, będzie częścią aranżacji strefy codziennego relaksu, jak też spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Praktyka pokazuje ze zestaw składający się z kanapy i fotela (bądź dwóch) wyznacza też strefę tzw. kina domowego. Kanapa może jednak zostać zastąpiona narożnikiem. W przypadku wnętrz przestronnych fotel może być jego uzupełnieniem, jednak w pomieszczeniach małych niestety może już zabraknąć dla niego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *