Jak krok po kroku przeprowadzić przekształcenie działki rolnej na budowlaną?

Tak naprawdę szalenie ważną kwestią jest uzyskanie informacji o tym, czy działkę w przyszłości będzie można przekształcić z rolnej na budowlaną jeszcze przed dokonaniem zakupy. Aby oszczędzić sobie przykrych niespodzianek warto mieć taką świadomość, czy działka nie stanowi jednego z tych przypadków gruntu, który nie będzie podlegał odrolnieniu. Musimy się też liczyć z tym, że w przypadku niektórych działek proces odrolnienia może trwać długo.

Działka budowlana
Działka budowlana

Dwa etapy konieczne do tego, aby możliwe było przekształcenie działki rolnej w budowlaną

Pierwszy etapem jest związany ze zmianą przeznaczenia gruntu poprzez ingerencję w plan zagospodarowania przestrzennego. Chęć zmiany planu miejscowego zgłaszamy poprzez złożenie specjalnego wniosku w gminie. Następnie, gdy nie ma planu zabudowy, musimy uzyskać wydanie warunków zabudowy.

Drugim etapem jest wyłączenie naszego gruntu z ewidencji gruntów rolnych. Taka decyzja jest wydawana przez starostę powiatowego lub też prezydenta miasta. Sprawa może okazać się odrobinę bardziej skomplikowana jeśli na naszej działce rolnej znajdują się użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego zaliczanych do klasy I, II i III.

Wówczas czeka nas znacznie więcej formalności i nie ma pewności, czy w ostateczności działkę będzie można przekształcić i czy możliwe będzie stworzenie na niej zabudowy.

Zacznij z odpowiednim wyprzedzeniem

Jeśli chodzi o to, jak przekształcić działkę rolną w budowlaną, cała procedura nie wydaje się być przesadnie skomplikowana. Warto jednak z odpowiednim wyprzedzeniem zająć się wszelkimi formalnościami, aby nie wydłużyły one czasu budowy.

Podczas kupna działki, a potem podczas procesu jej przekształcania z rolnej na budowlaną istotna jest także jej odległość od poszczególnych mediów, a więc przyłącza energii elektrycznej, wodociągu, gazociągu, kanalizacji i tym podobnych. Jeśli działka znajduje się daleko od mediów, kosztowne może być doprowadzenie ich do domu, który planujemy wybudować.

Jeden komentarz do “Jak krok po kroku przeprowadzić przekształcenie działki rolnej na budowlaną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *