Jakie kratki wentylacyjne wybrać do kuchni i łazienki?

System wentylacji jest obowiązkową instalacją w każdym domu i mieszkaniu. Wyloty kanałów wentylacyjnych powinny znajdować się w kuchni, łazience i pomieszczeniu gospodarczym, gdzie powietrze szybciej ulega zanieczyszczeniu i dochodzi do gromadzenia się wilgoci w nadmiernej ilości. Na każdym z takich wylotów umieszczana jest kratka wentylacyjna.

Mimo że kratka wentylacyjna jest częścią systemu wentylacji – grawitacyjnej, jak i mechanicznej, jej główną funkcją jest po prostu maskowanie widniejących w ścianie otworów. Kiedyś kojarzyła się z mało efektownym wykończeniem w ściany tuż przy suficie. Obecnie może stanowić nawet integralny element wystroju wnętrza.

1.    Rodzaje.

Dostępne na rynku kratki wentylacyjne dzieli się przede wszystkim ze względu na budowę, która niejako warunkuje ich przeznaczenie. Tym samym wyróżnia się:

  • otwarte – służą przede wszystkim do maskowania wylotów wentylacyjnych (stosowane głównie przy wentylacji grawitacyjnej),
  • z żaluzją – wyposażone w dodatkowe przesłony, za pomocą których reguluje się stopień przepływu powietrza (nie nadają się do montażu przy kuchenkach gazowych i kominkach),
  • autoaktywne – z opcją automatycznego przymykania w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu.

Wśród standardowych kratek o jednolitej budowie są również takie, które umożliwiają przysłonięcie wylotu wentylacyjnego z jednoczesnym podłączeniem okapu.

2.    Montaż.

Bez względu na rodzaj kratki, montaż może odbywać się na dwa sposoby. Niektóre z modeli wystarczy mocno wcisnąć, inne wymagają wkrętów mocujących je u wyloty kanału. Kratka wentylacyjna zawsze musi być dopasowana średnicą do wielkością kanału, który może mieć przekrój kołowy, kwadratowy lub prostokątny. W większości przypadków również kształt kratki odpowiada przekrojowi. Ale dostępne są modele, które z jednej strony odpowiadają formą wylotowi, podczas gdy z drugiej posiadają zupełnie innych kształt – np.: do wylotu kołowego o kwadratowym froncie.

3.    Materiał.

Kratki wentylacyjne mogą być wykonane z tworzyw sztucznych lub z metalu. W pierwszym przypadku to stosunkowo lekkie modele mocowane raczej na wcisk, dostępne w rozmaitych kolorach. Jednak specyfika materiału sprawia, że nie są wytrzymałe i z czasem mogą ulec zniszczeniu. Z tego też względu muszą być co jakiś czas wymieniane. Znacznie trwalszym rozwiązaniem są kratki wentylacyjne wykonane z metalu (stali nierdzewnej, czasami nawet mosiądzu), które przy montażu zazwyczaj wymagają dodatkowych elementów mocujących. Wyróżniają się nie tylko kolorem, ale też wyszukanym designem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *