Jakie ułatwienia zamontować w domu osoby niepełnosprawnej?

Udogodnienia dla osoby niepełnosprawnej najlepiej zaplanować już na etapie projektowania budynku ponieważ często zdarza się, że zapomina się o nich i powstaje mnóstwo barier architektonicznych uniemożliwiających im samodzielne funkcjonowanie. Istotna może być nawet szerokość drzwi. Sporo ułatwień można jednak zainstalować również w mieszkaniu.

Chwytak

Osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku ma ogromny problem aby podnieść coś z podłogi. Może się to zakończyć upadkiem z wózka i zrobieniem sobie krzywdy.  Właśnie dlatego niezbędne jest urządzenie zwane chwytakiem. Na rynku dostępne są ich różne rodzaje, między innymi z wbudowanym magnesem.

Podnośnik wannowy

Jest to konstrukcja z siedziskiem, którego wysokość regulowana jest za pomocą pilota. Znaczące jest to, że takie urządzenie można dopasować do każdej wanny niezależnie od jej rozmiaru i kształtu. Charakteryzuje go duża wytrzymałość bo aż do 140 kg.

Uchylne lustro

Osoby poruszające się na wózku mają problem z przejrzeniem się w lustrze, które z reguły jest powieszone wysoko. Z pomocą przychodzi tutaj lustro uchylne, które umożliwia regulację jego położenia. Dzięki temu osoby poruszające się na wózku mogą dowolnie manewrować jego położeniem względem siebie.

Umywalka podwieszana

Jest to po prostu umywalka montowana do ściany bez żadnej szafki pod spodem. To bardzo proste rozwiązanie i zarazem ogromne ułatwienie dla niepełnosprawnych. Dzięki temu mogą swobodnie podjechać do niej wózkiem i bez przeszkód z niej skorzystać.

Wysuwany blat

Tradycyjne meble i zabudowa kuchenna są zbyt wysokie by osoba poruszająca się na wózku mogła swobodnie z nich korzystać. Zamontowanie wysuwanego blatu znacząco ułatwia korzystanie z kuchni oraz przygotowywanie posiłków.

Osoby pełnosprawne często nie zdają sobie sprawy jak wiele utrudnień spotykają na swojej drodze każdego dnia osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Podane rozwiązania mogą choć pewnym stopniu pomóc im pokonać niektóre trudności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *