Co generuje hałas w instalacji wentylacyjnej?

Hałas towarzyszy człowiekowi praktycznie bez przerwy. Jego źródłem są nie tylko urządzenia elektryczne oraz elektroniczne czy też sprzęty i pojazdy mechaniczne, ale również instalacje wentylacyjne powszechnie stosowane we współczesnym budownictwie. Prawdę mówiąc, w systemach wentylacji hałasuje praktycznie wszystko, jednak można skutecznie zniwelować niepożądane dźwięki wydobywające się z wentylacji.

Fony i decybele

Dźwięk to zazwyczaj wrażenie słuchowe powstające w wyniku drgań akustycznych, których przyczyną mogą być zarówno drgania ciała stałego, jak i pulsacje ciśnienia pojawiające się podczas cyrkulacji powietrza. Tłumienie w wentylacji dźwięku poprzez konkretny element lub urządzenie w systemie wentylacji jest to różnica poziomu intensywności dźwięku przed oraz za tym elementem czy też urządzeniem. Różnica ta jest zazwyczaj wyrażana w decybelach (dB). Natomiast fizjologiczną względną miarą odczuwania dźwięku wyraża się w fonach (fn), które służą do oceny poziomu hałasu.

Wentylatory

Głównym źródłem hałasu w instalacji wentylacyjnej są bezsprzecznie wentylatory, które pracują ze średnim zakresem częstotliwości drgań na poziomie od 200 do 500 Hz. Hałas przez niegenerowany pochodzi przede wszystkim z drgań mechanicznych wywołanych przez ruchy powietrza.

Nawiewniki

Innym elementem w instalacji wentylacyjnej mogącym generować pewien poziom hałasu jest nawiewnik, znajdujący się na końcu całego systemu. Teoretycznie nawiewnik powinien niwelować wszelkie hałasy docierające do pomieszczeń z instalacji wentylacyjnej, jednak jest on także w pewien sposób źródłem pojawiających się nieprzyjemnych dla ucha dźwięków. Wszystko zależy od prędkości powietrza przed nawiewnikiem, współczynnika oporu miejscowego, pola powierzchni przekroju przewodu przed nawiewnikiem oraz spadku ciśnienia na elemencie nawiewnym.

Przepustnica regulacyjna

Kolejnym elementem mającym duży wpływ na hałas dobiegający z instalacji wentylacyjnej jest na pewno przepustnica regulacyjna. To właśnie spadek ciśnienia w przepustnicy decydujący o poziomie mocy akustycznej jest jednym z głównych czynników występowania hałasu w całej instalacji.

Fachowa pomoc

Aby odpowiednio dobrać systemy wentylacyjne oraz ich elementy, należy posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu terminologii oraz technologii akustycznej. Warto więc zwrócić się o pomoc w tej sprawie do specjalistów zajmujących się instalacjami wentylacyjnymi oraz klimatyzacyjnymi, którzy dobiorą najbardziej wydajne oraz ciche systemy do naszych domów oraz mieszkań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *