Pompy ciepła w pigułce

Odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła bądź panele fotowoltaiczne to coraz częściej wybierane przez Polaków metody ogrzewania domów. Są nie tylko przyjazne środowisku, ale pozwalają sporo zaoszczędzić na energii elektrycznej w przyszłości. Wspomniane wcześniej rozwiązania znajdują swoje zastosowanie zarówno u klientów indywidualnych, jak i podmiotów państwowych czy mniejszych bądź większych przedsiębiorstw. Jakie koszty wiążą się z kupnem oraz montażem pompy ciepła? Dowiedzmy się!

Pompa ciepła – jakie rodzaje urządzeń mamy do wyboru?

Pompa ciepła, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie dostarczać ciepło do naszych domów czy budynków użyteczności publicznej. Całą energię pozyskaną ze środowiska urządzenie oddaje do instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, tym samym pozyskując nawet do 75% energii z natury. Istny raj dla miłośników ekologii, prawda? Cały system przyczynia się bowiem do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, poprawiając jakość wdychanego przez nas na co dzień powietrza. Jakie rodzaje pomp ciepła wyróżniamy i jakie są ich zalety?

  1. Pompa gruntowa – pozyskuje energię z ziemi i jest jedną z najczęściej wykorzystywanych w naszym kraju instalacji. Dlaczego? Głównie ze względu na względnie wysoką efektywność działania, z uwagi na fakt, iż temperatura gruntu pozostaje na stałym poziomie, niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych.
  2. Pompa wodna – jej działanie opiera się o większe zbiorniki wodne bądź studnie głębinowe, jest to zatem rozwiązanie dla osób mieszkających w pobliżu tego typu terenów. Jakie są zalety tego rodzaju pompy ciepła? Przede wszystkim pełne zautomatyzowanie oraz, tak jak u poprzednika, brak emisji spalin.
  3. Pompa powietrzna – jak sama nazwa wskazuje, swój mechanizm opiera na powietrzu pobieranym z atmosfery. Dzielimy ją na pompę powietrzną monoblok, która składa się jedynie z jednostki zewnętrznej bądź split, czyli połączenie jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Jedną z największych zalet tego typu instalacji jest stosunkowo łatwy montaż oraz duża wydajność.

Koszt pomp ciepła – od czego zależy?

Zanim zdecydujemy się na montaż wybranego rodzaju pompy ciepła, musimy przeanalizować możliwe koszty nie tylko instalacji, ale i samego urządzenia. Od czego zależy ostateczna cena sprzętu? Naturalnie istotny jest producent, im popularniejsza marka, tym pompa będzie droższa. Co więcej, sam rodzaj urządzenia ma istotne znaczenie. Jedną z tańszych będzie na pewno pompa powietrzna, musimy jednak pamiętać o wpływie temperatury na ogrzewanie. Jeżeli na zewnątrz będzie ona w dolnych granicach, wtedy i w naszym domu sprzęt nie będzie działał tak efektywnie. Nieco droższym, jednak wciąż w naszym zasięgu modelem, są pompy wodne. Jeżeli w obrębie naszego domu niedostępny jest większy zbiornik wodny, wymagane będzie wydrążenie studni o odpowiedniej głębokości, co uszczupli nasz budżet o kilka tysięcy złotych. W zależności od głębokości odwiertów oraz regularnego uzdatniania wody mogą wystąpić dodatkowe koszty, o których jednak zazwyczaj jesteśmy informowani przez specjalistów przed rozpoczęciem prac. W przypadku pomp gruntowych, na które wciąż decyduje się niewiele osób, wysoka cena wynika z kosztów inwestycyjnych. Jeżeli dysponujemy mniejszą działką, preferowany jest wymiennik pionowy, z wyższym współczynnikiem wydajności, którego instalacja jest znacząco droższa od wymiennika poziomowego, polecanego przy większych metrażowo przestrzeniach. Oprócz wymienionych wpływ na finalny kosztorys mają również moc sprzętu oraz miejsce naszego zamieszkania. Nie każde urządzenie będzie opłacalne we wszystkich regionach kraju. Postawmy więc na konsultacje ze specjalistą, aby uniknąć niepotrzebnego przepłacania.
Jakie są koszty montażu pompy ciepła?
Kiedy już odpowiemy sobie na pytanie, ile kosztuje pompa ciepła, kolejnym ważnym krokiem będzie sprawdzenie rynku oraz wybór odpowiednich fachowców. Instalacja urządzeń, niezależnie od ich rodzaju, wymaga wiedzy oraz lat praktyki, w końcu ma ono służyć nam na lata. Na jakie koszty montażu pompy ciepła powinniśmy się zatem przygotować? Wycena prac ekspertów zależeć będzie przede wszystkim od trudności samej instalacji, w tym warunków geologicznych, lokalizacji czy naszych indywidualnych życzeń. Ponadto, istotna jest również wielkość budynku, a także to, jakiego rodzaju ogrzewanie posiadaliśmy dotychczas. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, w tym nie zapominając o sytuacjach losowych oraz wpływie warunków atmosferycznych, możemy szacować, że standardowe koszty montażu pompy ciepła wyniosą w granicach od 30 do 50 tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, iż jest to inwestycja na lata, która prędzej czy później się nam zwróci, jak i znacząco pozytywnie wpłynie na nasz komfort życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *