Jaką podłogę wybrać przy ogrzewaniu podłogowym

Na rynku istnieje wiele opcji pokrycia podłóg, na których są stosowane technologie centralnego ogrzewania w postaci elastycznych rurek rozłożonych po powierzchni całej podłogi.

Nie wszystkie rozwiązania sprawdzą się jednak przy takim rodzaju ogrzewania, ponieważ nie wszystkie surowce oddają ciepło na tyle dobrze, żeby ogrzewanie było skuteczne i efektywne.

Rodzaje podłóg możliwych do zastosowania na ogrzewanie podłogowe:

  • parkiet drewniany,
  • panele podłogowe,
  • deska berliniecka,
  • gres polerowany,
  • panele winylowe,
  • podłoga z żywicy,
  • płytki ceramiczne.

Zarówno drewniany parkiet jak i klasyczne drewniane deski, nie są polecane do stosowania na ogrzewanie podłogowe. Pod wpływem przewodzonego przez rurki ciepła, drewniane deski bądź klepki rozsychają się i kurczą, potrafią także pękać i rozluźniać się. Ponadto, drewno, jako gęsty i solidny surowiec, nie przepuszcza dużej ilości ciepła, co sprawia, że ogrzewanie podłogowe jest nieefektywne, nie ma pełnej możliwości ogrzania pomieszczenia, ponadto zauważalne są duże straty ciepła oraz wzrost kosztów ogrzewania.

Jaki rodzaj podłogi wybrać

Jednym z surowców polecanych do stosowania na ogrzewanie podłogowe, są płytki ceramiczne bądź też gresy polerowane. Są to materiały wykonane z ceramiki, bądź mieszanki odpadów kamieniarskich, wykazują one bardzo dobre przewodzenie ciepła. Jednakże wiele osób nie decyduje się na nie za względu na fakt, że poza sezonem grzewczym podłoga wykonana z płytek jest zimna i nieprzyjemna.

Gres na podłodze
Gres na podłodze

Dla osób, które nie są zwolennikami gresu i płytek, polecanym materiałem do wykonania podłogi są popularne panele podłogowe. Występują one w wielu wzorach i kolorach, do każdego wnętrza można dopasować konkretny rodzaj paneli.

Panele wykazują ponadto dobre właściwości cieplne – mają dobrą ciepło przepuszczalność, co jest szczególnie ważne przy wykonywaniu inwestycji, takiej jak instalacja ogrzewania podłogowego. Należy jednak pamiętać, że panele podłogowe źle reagują na wilgoć, dlatego też nie powinny być montowane w kuchni, łazience, a stosowane w innych pomieszczeniach muszą być chronione przed zalaniem i wielką wilgocią.

Panele w kuchni
Panele w kuchni

Panele ponadto są jedną z najtańszych opcji do wyboru, dlatego też cieszą się wielką popularnością. Dla niezdecydowanych pozostaje jeszcze do wyboru szeroki wybór paneli winylowych. Wykonane są z twardego PCV. Kładzie się je bezpośrednio na betonowa podłogę, występują w wielu stylach i kolorach. W przeciwieństwie do paneli podłogowych, nie przeszkadza im wilgoć, dlatego też mogą być stosowane w pomieszczeniach takich jak, kuchnia czy łazienka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *