Fotel do biura

Czy fotel do biura może być zdrowy?

Nowoczesne, obrotowe krzesło na kółkach, czy może raczej tradycyjny, elegancki fotel tapicerowany? Drewniany, metalowy, a może z materiałów syntetycznych? Dzisiejszy rynek gwarantuje nam bardzo szeroki wybór krzeseł, foteli idealnych do pracy biurowej. Tym bardziej warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Szeroki asortyment – zindywidualizowany fotel

Szeroki wybór jest w pewnym stopniu z pewnością odpowiedzią na szeroki wachlarz potrzeb. Informatyk, księgowy, rekruter, prawnik, czy inżynier, wszyscy dziś pracują przy biurku, przed komputerem, a więc i powinni posiadać wygodne, zdrowe siedzenie, które im tę pracę ułatwi. Dodatkowym elementem całej układanki jest tu także wspomniany komputer, który w wyraźny sposób wymusza sam styl pracy, a przez to i warunki jakie powinny spełniać dobre fotele do biura. Nie bez powodu do jednych z najczęściej zadawanych pytań ze strony osób poszukujących tego rodzaju urządzenia należy zdanie: „jakie choroby są związane z niewygodnym siedzeniem za biurkiem?”

Pomocna ergonomia – zdrowy fotel

Ewolucyjnie, biologicznie nie jesteśmy specjalnie przystosowani do tego, żeby przebywać niemal bez przerwy, przez osiem godzin w postawie siedzącej. Odbija się to bólami szyi, kręgosłupa, jego schorzeniami, a nawet w dłuższej perspektywie wadami postawy. Na szczęście cywilizacyjną odpowiedzią na nasze niedostosowanie do postępu jest technologia. Współczesne fotele biurowe znacznie różnią się już od tradycyjnych krzeseł, co widać już na pierwszy rzut oka, właśnie dlatego, że są projektowane zgodnie z podstawowymi zasadami ergonomii. Czym jest wspomniana ergonomia? To obszar nauki, który zajmuje się próbą stworzenia jak najprzyjaźniejszych warunków pracy dla ludzkiego organizmu. Jest interdyscyplinarna, czerpie z różnych źródeł to co najlepsze i pokazuje nam jak to powinna wyglądać zdrowa i bezpieczna praca. W tym sensie dotyczy również siedzisk przeznaczonych do biura i stara się określić jakie warunki powinien spełniać fotel. Warto o nich pamiętać.

Podstawowe elementy – naprawdę dobry fotel

Fotel biurowy to przede wszystkim możliwość regulacji wysokości, stopnia pochylenia, itd., które pozwala dopasować jego układ do swojej indywidualnej sylwetki.Bardzo ważne jest tu zapewnianie stałego oparcia dla tzw. odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Poza tym, siedzisko powinno być względnie płaskie, a także koniecznie krzesło powinno posiadać podłokietniki. Istotna jest też oczywiście stabilność, czyli podstawa z przynajmniej pięciu ramion.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *